Pagrieziens uz dārziņiem. Doles sala

Maksātnespēja 2020

Mana fiziskās personas maksātnespēja ir mans Ahileja papēdis. Par to ir neērti runāt. Pieļauju, ka tā daudziem, kas ar to ir saskāries. Šis raksts ir manas atkārtotās maksātnespējas ceļvedis. Ja tas noderēs kaut vienam kļūt brīvam no parādsaistībām vai kā virzienrādītājs, mani centieni palīdzēt būs attaisnojušies par 100%.

Pateikšu jau sākumā, ka visas šeit aprakstītās neražas ir manas kļūdas. Mana bezatbildība. Es te nemeklēju grēkāzi.

Priekšvēsture. Maksātnespēja 2018

Kad satieku kolēģus, kas radio strādā četrdesmit un vairāk gadu, mani divdesmit šķiet tīrais nieks.

Radio

Mans maksātnespējas process sākas ar sapni par Latvijas labāko radio – Radio 101. Mani uzaicināja to radīt kopā ar citiem domubiedriem, solot 1200 latu lielu algu un visus zemes labumus. Pasaule lēnām sāka atkopties no 2008. gada finanšu krīzes, man šķita, ka tas nav slikts piedāvājums, lai atgrieztos “savā” nozarē un uzlabotu ģimenes finansiālo stāvokli.

Ausīs Rīts. Radio 101. 21.06.2020. 07:00

Radio 101 laikā es iestigu parādu purvā. Kaut kur starp neizmaksātajām algām iemācījos aizņemties no SMSCredit, Ondo un citiem. Ģimenē strādāju viens. Dzēsu vienus parādus un uzkrāju jaunus. Pagarinājums sekoja pagarinājumam.

Pēc aiziešananas no Radio 101 sāku strādāt Rīga Radio. Gadu pagarināju ātros kredītus, paralēli maksājot tekošos rēķinus. Diemžēl, uzkrāto četrciparu, kuru pacietīgi cilvēki bija gatavi pagaidīt, šajā periodā dzēst neizdevās. Pēc gada piezvanīja “ātrie” un piedāvāja sadalīt parāda summu 12 maksājumos. Izmantoju iespēju. Nomaksāju un beidzās Rīga Radio. Sekoja pusgads bez patstāvīgiem ienākumiem. Parāds atkal auga.

Starpcitu, šajā laikā tapa Latvijas Radio 5. Iesākumā, kā interneta radio, bet vēlāk jau kā pilnvērtīga FM radio stacija. 2013. gada nogalē tika apstiprināts finansējums un štata vietas.

Pirmais Pieci reklāmas rullītis. 2013. gads

Bankas

2014. gadā 2. janvārī es sāku strādāt Latvijas Radio. Pēc trim mēnešiem palūdzu savai bankai kredītu, lai nosegtu uzkrātos parādus. Banka mani pasūtīja trīs mēnešus tālāk, jo ātro kredītu vēsture. Atradu draudzīgu igauņu banku un tiku pie 3 500 € uz pieciem gadiem jeb, runājot tiešos ciparos, pie 11 086 € parāda. Gada likme 60%, jo ātro kredītu vēsture. Igauņi tiešām bija pretīmnākoši, piešķirot divu mēnešu kredītbrīvdienas. Kādu laiku sarunājos ar sevi mātes valodā, tomēr pieliecos ar domu “mana” banka palīdzēs pēc trim mēnešiem. Tā arī notika.

Piezvanīju uz Lielo banku, lai atgrieztu parādu. Šeit gribu piemetināt, ka vienmēr skrupulozi izstudēju visus līgumus, kurus parakstu, un biju pārliecināts, ka nestāvu ar abām kājām sūdos.

“Saskaņā ar mūsu bankas cenrādi, atmaksājot parādu ātrāk par sešiem mēnešiem, Jums tiek piemērota 650 € papildmaksa …” – tā meitene otrā klausules galā.

Attapos situācijā, kad viena kredīta vietā man ir divi. Ir patstāvīgs darbs. Pametu programmēšanu, atsāku spēlēt diskotēkas. Kas var noiet greizi? Viss var!

Cerība.

Maksāju par kredītiem. Piedzima meita. Atkal nācās aizņemties. Piedzima vēl viena meita. Dzīve gāja uz augšu. Bija diskotēkas. Kredītmaksājumu summa mēnesī: 400.00 €. Tiku punktā, kad biju atmaksājis kredītu pamatsummas. Vērsos pie igauņiem ar lūgumu pārskatīt gada procentu likmi, neveiksmīgi. Iespējams, ka Big ofisā kādu pat sasmīdināja mans naivums.

Toreiz meklēju jebkādu veidu, kā atbrīvoties no parādu sloga un atradu. Smieklīgākais, ka meklējumu sākumā, atrdās cits par citu lielāks aizdevējs, kas skandināja: “Nāc! Mēs Tev palīdzēsim! Nāc, aizņemies no mums! Draugi! Draugi foeva!

Manam finanšu analfabētismam bija iztecējis termiņš. Igauņu draugi jau man reiz bija palīdzējuši. Kā arī negribējās ticēt, ka uzņēmumi ar burtu kombināciju “kredit” nosaukumā kaut ko sajēdz no draudzības. Bija 2017. gada augusts. Saņēmu kārtējo Creditreform brīdinājumu par iekļaušanau “melnajā sarakstā”. Neko vēl nesajēdzot no maksātnespējas procesa kā tāda, ieraudzīju cerības staru šajā likuma rindkopā:

Fiziskās personas maksātnespējas process ir tiesiska rakstura pasākumu kopums, kura mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumus no parādnieka mantas un dot iespēju parādniekam, kura manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai, tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju.

Maksātnespējas likums.
https://likumi.lv/doc.php?id=214590

Atlika atrast kādu, kurš sajēdz kaut ko vairāk no Maksātnespējas likuma, kā izmisisi debitors.

Jurists

Pirms satiku īsto maksātnespējas juristu, man bija tikšanās ar vairākiem citiem nozares pārstāvjiem. Acīmredzot, gluži tāpat kā mācoties braukt pie auto sūres ir vajadzīgs savs “klikšķis”, arī šeit bija vajadzīgs cilvēks, kurš izskaidro procesu, pasmejas par parādu piedziņas draudiem un pieiet Tavai problēmai individuāli, nevis sāk ar to cik Tu viņam būsi parādā.

Pēc šīs tikšanās es biju spārnos. Man bija plāns. Es ar prieku saņēmu zvanus no svešiem numuriem. Uzzināju, ka esmu slikts cilvēks, ka man nav kauna, ka man nekas nesanāks, ka es neko nesajēdzu no Maksātnespējas likuma utt. Tā līdz brīdim, kad tiesa pieņēma manu fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu.

Drīzumā pēc tiesas manā Svensonu bankā mīnus eiro pārvērtās par 0.00€.

Uzdevumu saraksts

Lai uzsāktu fiziskās personas maksātnespēju (2018):

 • nekādu maksājumu kreditoriem;
  Lai uzsāktu makstānespējas procesu ir nepieciešams minimālais slieksnis (2020. gadā tas ir 5000.00€), maksājumi šo slieksni samazina. Šo nesamaksāto naudu atliec, jo tā Tev būs nepieciešama procesa gaitā – valsts nodevas, tiesas izdevumi, izziņas no iestādēm.
 • ignorē ārpus tiesas atgūšanas biroju draudus;
  Nevajag ļauties kredītpiedziņas kantoru draudiem vai kauninājumiem. Zvanītājam Tu neinteresē. Viņa darbs ir Tevi piespiest samakasāt, pierunājot. Galu galā kreditoram ir izdevīgāk samaksāt kredītpiedziņai, kā uzsākt tiesvedību pret Tevi.
 • saglabā visas vēstules bez izņēmuma;
  Kreditoru un kredītpiedziņas vēstules. Līguma laušanas paziņojumus. Tie visi ir dokumenti, kas noderēs procesā. Piemēram: man par atkārtotu izziņu no bankas paprasīja 7.50€ un tā būtu jāgaida 14 darba dienas. Neignorē vēstules no tiesas vai tiesu izpildītāja.
 • savāc izziņas no sekojošām iestādēm:
  • VID;
   Izziņa bija neobligāta. Nepieprasīju.
  • VSAA;
   Izziņas par periodu 1 un 3 gadi. Bez maksas. Sagatavoja 10 minūtēs
  • PMLP;
   Izziņa par deklarēto dzīves vietu, pēdējie 4 mēneši.
   Bija jāaizpilda iesniegums (Ziņu pieprasīšanai nepieciešamie dokumenti). Nodeva 5.00€. Sagatavoja 5 darba dienās.
  • CSDD;
   Izziņa no CSDD par piederošajiem transportlīdzekļiem. Bez maksas. Sagatavoja 10 minūtēs
  • Zemesgrāmata;
   Izziņa par piederošiem nekustamajiem īpašumiem. Nodeva 6.50€. Sagatavoja 6 darba dienās.
  • Uzņēmumu reģistrs;
   Izziņa, kas apstiprina, ka fiziskā persona nav individuālais komersants un atbilst maksātnespējas procesa subjektam. Nodeva 9.00€ Sagatavoja 2 darba dienās.
  • Kredītreģistrs;
   Izziņa no kredītreģistra. (Informācijas pieprasījums). Bez maksas. Sagatavoja 5 minūtēs. Izziņā bija rakstīts par visiem saņemtajiem kredītiem desmit gadu laikā, kā arī pieminēts katrs gadījums, kad esmu interesējies par līzingu. Arī par līzingu mobilajam, kuru man atteica. Viss.
 • sagatavot fiskiskās personas maksātnespējas pieteikumu;
  Šo var sagatavot persona, kas orientējas Maksātnespējas un Civilprocesa likumos.
 • sagatavot saistību dzēšanas plānu;
  Saistību dzēšanas plānu apstiprina tiesā. Šis saistību dzēšanas plāna paraugs bija mans kalkulators ikmēneša maksājumam kreditoriem.

Izdevumi

Maksātnespējas procesa pieteikums: 100.00€
Konsultācija: 30.00€
Saistību dzēšanas plāns: 50.00€
Uzņēmumu Reģistrs: 9.00€
Zemesgrāmata: 6.50€
PMLP: 5.00€
Maksātnespējas administrācija: 860.00€ (divas minimālās mēnešalgas, 2018)
Tiesu administrācija: 4.70€
Valsts kase: 71.14€

Pieteikums tiesai, izziņas un nodevas: 1 136.34€
Pieteikumā norādītais parāds: 8 887.84€
Kopā: 10 024.18€
Lietu izbeidzot, gala cipars būs atšķirīgs.
Lūk, saistību dzēšanas plāna paraugs! Nokopē, modificē, aprēķini!

Maksātnespējas ierobežojumi

Viss, kas ienāk kontā tiek uzskatīts par ienākumu. No visiem ienākumiem 1/3 ir jāsadala kreditoriem. Tev nevar piederēt ne kustamais, ne nekustamais īpašums. Tu nevari neko nopirkt līzingā, toties iemācies ietaupīt, iekrāt un pagaidīt. Tā gadu vai pusotru.

Kā tas beidzās

Salaidu visu dēlī. Burtiski. Samaksāju par pirmo mēnesi un pēc pusotra gada, par saistību dzēšanas plāna nepildīšanu, manu maksātnespējas lietu izbeidza bez saistību dzēšanas. Piekrītu, facepalm! Kad tā notiek, atkārtoti maksātnesējai var pieteikties pēc gada. Gads ir pagājis.

Ziniet, kāda bija reakcija manam juristam, uzzinot, ka lietu izbeidza bez saistību dzēšanas?

Nu, nevarēji samaksāt, nevarēji. Pieteiksies maksātnespējai nākamgad…

Dzīve pēc lietas izbeigšanas.

Drīzumā zviedru bankā atkal parādījās mīnus, kas katru dienu palielinājās par 3.00€. Tā mēnesi. Pēc tam piezvanīja meitene, jautājot, kā risināsim situāciju. Atbildēju, ka iešu atkārtoti uz maksātnespēju. Tik vien, ka gads jāgaida. Bankai viss kļuva skaidrs, kopš tas dienas summa kontā nav palielinājusies.

Kā skaidroja jurists, kreditoram ir interese atgriezt aizdevumu, bet nav vēlēšanās tērēt finanšu līdzekļus un cilvēkresursus uz tiesvedību, īpaši, ja ieguldītais būs proporcionāls atgūtajam. Loģiskāk ir pagaidīt, kad debitors pats samaksās par tiesvedību.

Atšķirīgs piegājiens bija ziemeļu brāļiem – viņi nezvanīja. Piezvanīja ārpustiesas piedzinēji. Tie paši, kuri draudzīgi atgādina un mēģina pierunāt.

Kad norēķināsaties? – man pajautāja.
Būs maksātnespēja. – es atbildēju.
Skaidrs! Paldies!

Drīzumā sākas pandēmija. Domāju, ka daudzi iefrīzoja savā ikdienā, un pieļauju, ka tāpēc tiesvedība pret mani nesākās ātri. Kādā brīdī saņēmu vēstuli no tiesas un nepakonsultējoties ar savu juristu to noignorēju. Atceries, ko teicu pārsimt vārdu atpakļ?

Neignorē vēstules no tiesas!

Priekšvēsture. Maksātnespēja 2018. Uzdevumu saraksts.

Man bija jāatbild uz vēstuli ar Piekrītu vai Nepiekrītu. Neatbildēšana nozīmēja Piekrītu. Citiem vārdiem sakot, ar bezdarbību es veicināju līdzekļu atgriešanu piespiedu kārtā. #TeIrDarbs zvērinātam tiesu izpildītājam.

Totāla muļķība trīs mēnešus pirms nākamās maksātnespējas. Dīdžejošana visā pasaulē ir dīkstāvē, esi pārcēlies uz jaunu dzīvesvietu, 1/3 tavu ienākumu aiziet kreditoram. Sūdīgi? Nu, nē! Visi taču veseli, paēduši, apģērbti, smejās un neklausa vecākus.

Šodien, 2020. gada rudenī, kad Latviju pāršalc otrais Covid-19 vilnis, es sēžu mājās “ofisā” parakstot, pieprasot un maksājot par izziņām attālināti. Pat fiziskās personas maksātnespējas process ir iedarbināms attālināti. Vēl 7 – 8 mēnešu atpakaļ man visur vajadzētu rādīt savu ģīmi, ne tagad. Tas ir nenormāli ērti.

Lai varētu parakstīt dokumentus attālināti, Tev nepieciešams eParaksts vai eParaksts Mobile.

Pirmais nāk komplektā ar eID karti, kuru var uztaisīt PMLP. Nāksies braukt uz PMLP klientu centru, gaidīt divas nedēļas, kā arī tam būs nepieciešams ārējais USB lasītājs. Otrais ir nokārtojams attālināti. Ja Tev jau ir eParkasts, tas ir pavisam vienkārši. Piesakies, apstiprini identināti ar eParkastu, paraksti līgumu un uzstādi lietotni. Ja Tev nav eParaksts, piesakies, paraksti līgumu, kuru atvedīs kurjers, pēc pāris dienām pabeidz reģistrāciju eParkasts mājaslapā.

Priekškam eParksts mobile, ja ir parastais? Nav katru rezi jāpieslēdz USB lasītājs. Tas neko nemaksā. Ērti!

Uzdevumu sarksts

Lai uzsāktu fiziskās personas atkārtotu maksātnespēju (2020):

 • savāc izziņas no sekojošām iestādēm:
  • izziņa no CSDD;
   Izziņa no CSDD par piederošajiem transportlīdzekļiem. Bez maksas. Sagatavoja darbadienas laikā.
  • izzņa no tiesu izpildītāja;
   Izziņa par parāda apmēru, norādot arī to, vai parādsaistībām ir iesājies izpildes termiņš. Izziņu sagatavoja darbadienas laikā. Jāatzīst, ka izziņu sagatavoja paātrināti, jo pirms divām nedēļām sūtītajam e-pastam biju pamanījies nepievienot elektroniski parakstīto pieprasījumu.
  • izziņa no PMLP;
   Izziņa no PMLP par dzīvesvietas adresi un dzīvesvietas adreses deklarēšanas datumu. Nodeva 2.50€. Saņemot parkastīto izziņu uz GMail, iesniegumā jānorāda “Piekrītu savu personas datu pārraidei elektroniski nešifrētā veidā”.
  • izziņa no Svensonu bankas;
   Izziņa par parāda apmēru, norādot arī to, vai parādsaistībām ir iesājies izpildes termiņš. Izziņu sagatavoja astoņu darbadienu laikā. Atsūtīja šifrētu.
  • izziņa no tiesu administrācijas;
   Izziņa par to, ka nepieder nekustamais īpašums. Nodeva 5.00€. Izziņu sagatavoja vienas darbadienas laikā.
  • izziņa no Uzņēmumu reģistrs;
   Izziņa, kas apstiprina, ka fiziskā persona nav individuālais komersants un atbilst maksātnespējas procesa subjektam. Nodeva 9.00€. Sagatavoja darbadienas laikā.
  • izziņa no VSAA;
   Izziņa par ienākumiem pēdējo sešu mēnešu laikā. Bez maksas. Sagatavoja darbadienas laikā.

Visas izziņas parakstītas un nosūtītas. Visās lūgums atbildēt ar parakstītu izziņu uz e-pastu un lūgums norādīt, ja par izziņu ir jāmaksā nodeva. Izziņas attālināti savācu divu nedēļu laikā un nosūtīju juristam.

Izdevumi

PMLP: 2.50€
Uzņēmumu reģistrs: 9.00€
Tiesu administrācija: 5.00€
Maksātnespējas procesa pieteikums: 70.00€*

* – lētāk, jo balstīts uz iepriekšējo maksātnespējas procesa pieteikumu

Pieteikums tiesai, izziņas un nodevas: 12.50€ (summa mainīsies līdz ar papildu maksājumiem)

Pieteikums tiesā visdrīzāk izmaksās 100.00€, konsultācija 30.00€ izmaksāja 70.00€. Saistību dzēšanas plāns visdrīzāk izmaksās 50.00€, kā arī divas minimālās, tiesu administrācijas nodeva un nodeva valstij. Tas viss savāksies ap 1200.00€. Summas man šobrīd nav, bet ir plāns.

Kā reiz teica, izcilais krievu psihologs Dr. Andrejs Kurpatovs, cilvēks nespēj novērtēt un rīkoties ar naudu, kuru tas nav nopelnījis. Tā nenes laimi, gandarījumu, tieši otrādi tā izplen, iztērējas krāmos un mirkļa iegribās. Tieši tāpēc esmu nolēmis to nopelnīt mēneša laikā, sauciet mani par sapņotāju, tiešsaistē.
Summai jābūt nopelnītai 29.11.2020. Tas nenotika paša vainas pēc.
12.12.2020. man uz rokas ir 201.00€


Ja līdz Ziemassvētkiem nesavākšu vajadzīgo summu un neiesniegšu pieteikumu tiesā, nāksies pieprasīt izziņas pa jaunam. Es neatmetu cerību. 🙂

_130db